Pamiętać i żyć dalej
Wojna zmienia nas nieodwracalnie. Już teraz zauważamy jej skutki, jednak nie mamy pojęcia, jaki ostatecznie będzie miała na nas wpływ. Przede wszystkim dlatego, że nie znamy daty jej zakończenia, i nie jest to jedyna niewiadoma w tej sytuacji poza naszą kontrolą.
Jedną z codziennych konsekwencji wojny jest strata.
Liczba osób, którym wojna zabrała bliskich, rośnie każdego dnia. Są one wśród nas. Musimy więc nauczyć się żyć nie tylko z własnym bólem, lecz także z bólem innych. Zrozumieć. Starać się zrozumieć. Albo przynajmniej nie powodować jeszcze większego bólu.
Kontakty międzyludzkie stanowią podstawę funkcjonowania społeczeństwa.
Jak nigdy dotąd, musimy nauczyć się słuchać i po prostu słyszeć – bez ocen, bez instrukcji, bez rad, bez porównań, bez umniejszania i bez rozstrzygania, czyj ból jest silniejszy. Pierwszym krokiem w kierunku zrozumienia jest rozmowa, czyli chęć opowiedzenia i usłyszenia.
Przed Państwem 11 historii o kobietach, które pragną mówić za dwoje. O tych, które biorą sprawy w swoje ręce i kontynuują walkę ku pamięci swoich partnerów. Robią to, mimo że w żałobie czują się czasem samotne, niechciane i odizolowane od innych.
Wystawa dokumentalna „Pamiętać i żyć dalej” jest próbą wzmocnienia głosów tych kobiet, a zarazem przestrzenią, w której można dostrzec ich doświadczenia oraz nimi się dzielić.
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni naszym niesamowitym bohaterkom za to, że opowiedziały nam o swoich przeżyciach, a także za szczerość i otwartość mimo dojmującego bólu w sercach.
Jak ja, jednostka niedotknięta stratą partnera na wojnie, powinienem/powinnam obcować z tymi, które po raz ostatni pożegnały swoich ukochanych? Odpowiedzieliśmy sobie na to pytanie dzięki historiom naszych bohaterek. Życzymy Państwu, abyście i Wy odnaleźli tu odpowiedź dla siebie.
Jesteśmy Stowarzyszeniem Społeczno-kulturalnym „Polska – Ukraina” w Poznaniu. Rozpoczęliśmy działalność w 2008 roku.
Naszymi celami są dyplomacja kulturalna, działalność społeczno-kulturalna, integracja i budowanie dialogu między Polską a Ukrainą. Od 17 lat organizujemy festiwal kultury ukraińskiej „Ukraińska Wiosna” w Poznaniu. Na początku pełnoskalowej inwazji utworzyliśmy również sztab pomocy humanitarnej dla Ukrainy.
„Jesteśmy razem” to wspólnota żon poległych bohaterów, którą założyły Tetiana Wacenko-Bondarewa i Oksana Borkun pod koniec 2022 roku. Kobiety jednoczą się, aby wzajemnie się wspierać, znaleźć zrozumienie i wsparcie wśród tych, które też przeżywają stratę. Oprócz wspomagania zdrowia psychicznego społeczność zajmuje się pomocą prawno-humanitarną dla rodzin poległych obrońców Ukrainy. Liczy ponad 3 900 członkiń (stan na maj 2024 r.).
Historie żon poległych bohaterów
Nad projektem pracowali:
Idea projektu, grafika: Daryna Bowtoniuk
Wywiad, tekst: Julia Ivanochko
Redakcja: Alicja Straburzyńska, Anna Michałowicz
Design strony: Maria Andruchiv
Realizacja: Maria Andruchiv, Kateryna Prochorowa, Anna Pinczuk, Julia Polonewycz